Kako napisati motivaciono pismo

Pisanje motivacionog pisma (pdf)

Cover Letter

Šta je motivaciono pismo i kada se koristi?

Motivaciono pismo je dokument koji se šalje sa vašom biografijom da se obezbede dodatne informacije o vašim veštinama i iskustvu.
Motivaciono pismo obično daje detaljne informacije o tome zašto ste kvalifikovani za posao za koji se prijavljujete. Efektna motivaciona pisma objašnjavaju razloge vašeg interesovanja za tu određenu organizaciju. Vaše motivaciono pismo treba da bude upravo za posao za koji se prijavljujete, povezujući vaše veštine i iskustvo sa onima koje su navedene u oglasu za posao.
Vaše motivaciono pismo može da utiče na to da li će vas pozvati na razgovor za posao ili će vaša biografija proći nezapaženo, tako da ima smisla da posvetite vreme i napor koji su potrebni pisanju efektnih motivacionih pisama.
Motivaciono pismo treba da dopuni vašu biografiju, a ne da bude njena kopija. Njegova svrha je da protumači biografiju koja se zasniva na podacima I činjenicama i da dâ lični pečat. Motivaciono pismo je često vaš prvi pismeni kontakt sa potencijalnim poslodavcem i ono ostavlja prvi utisak koji je najvažniji.
Vaše motivaciono pismo je vaša prva (i najbolja) šansa da ovaj utisak bude dobar!

Delovi motivacionog pisma

Motivaciono pismo je sačinjeno od nekoliko delova: kontakt podaci, oslovljavanje, glavni deo motivacionog pisma i odgovarajući završetak. Da bi bilo efektno, vaše motivaciono pismo mora da sledi osnovni format uobičajenog poslovnog pisma. Ispod je pregled svakog dela motivacionog pisma.

Kontakt podaci

Vaše ime
Vaša adresa
Vaš grad, država, poštanski broj
Vaš broj telefona
Broj vašeg mobilnog telefona
Vaša e-mail adresa

Kontakt podaci poslodavca

Ako imate kontakt podatke poslodavca, navedite ih ispod vaših kontakt podataka. Ako ne, izostavite ovaj deo.

Oslovljavanje u motivacionom pismu

Važno je da osobu oslovite na odgovarajući način na početku motivacionog pisma ili poruke. Ako pišete konkretnoj osobi, oslovite je sa ”Poštovani gospodine/gospođo Petrović” Ako ne znate osobu kojoj pišete, najbolje je da počnete sa ”Poštovani”. Ukoliko ste već upoznali kontakt osobu, možete krenuti i manje formalno, na primer ”Draga Tatjana”.

Glavni deo motivacionog pisma

Glavni deo vašeg motivacionog pisma obaveštava poslodavca za koji posao se prijavljujete, zašto poslodavac treba da vas izabere za razgovor za posao i kako ćete nastaviti komunikaciju. Ovaj deo vašeg motivacionog pisma treba da sadrži:
Prvi pasus – Zašto pišete
Pasusi u sredini – Šta možete da ponudite poslodavcu (budite određeni)
Završni pasus – Kako ćete nastaviti komunikaciju

Završetak motivacionog pisma

Kada pišete motivaciono pismo ili šaljete e-mail da biste se prijavili za posao važno je da završite pismo na profesionalan način. Pogledajte primere završetaka motivacionog pisma:

“Pozdravljam Vas u nadi da ćemo sarađivati na obostrano zadovoljstvo”ili

“Očekujući Vaš odgovor, srdačno Vas pozdravljam”.

* Kada šaljete motivaciono pismo mejlom, umesto stavljanja vaših kontakt podataka na vrh poruke navedite ih kod vašeg potpisa.

Leave a Reply